Myslím, že soudci budou čelit daleko větším výzvám následně, až po ukončení nouzového stavu. Teď se potýkají se stejnými problémy jako všichni obyvatelé, prohlašuje prezidentka Soudcovské unie a soudkyně pražského městského soudu Daniela Zemanová. V první řadě se soudci museli přizpůsobit tomu, že z velké části pracují z domova. "Náročné bylo posoudit, která rozhodnutí nesnesou odkladu, zamyslet se nad tím, jak plynutí času ovlivňuje práva účastníků v každé jednotlivé věci a podle toho rozhodnout, jestli jednání odročit nebo ne," dodává šéfka unie.
Soudy by se měly během května postupně vrátit do běžného režimu. Převážnou většinu soudních jednání, která byla nařízena na březen a duben, ale musely z důvodu nouzového stavu a vládních omezení odročit na pozdější termín. To se týká zejména civilní a trestní agendy. O jak velký počet zrušených jednání zhruba jde?
To záleží na velikosti soudů a délce trvání omezení. Na některých soudech to ve finále mohou být stovky. To jsou ale věci, které jsou soudy schopny dohnat. Rozhodovací činnost soudců zahrnuje mnohem širší okruh úkonů, než je konání soudních jednání. Odhaduji, že dvě třetiny z toho probíhají nezávisle na přítomnosti soudce v jednací síni, samozřejmě záleží na typu soudu a agendy. Soudci tedy i v této době pracují naplno. Pracují se spisy, dokumenty, judikaturou, připravují věci k rozhodnutí, což činí i v normálním režimu bez veřejnosti. Účastníci v tuto chvíli nedostávají do rukou rozhodnutí, která není možno vydat bez jednání, ale věřím tomu, že až budou zrušena omezení, rozhodování soudů bude rychlé, soudci budou mít věci připravené.
Jak na tom byly a jsou nyní soudy s ochrannými pomůckami?
Situace na soudech byla stejná jako v ostatních institucích. Po vyhlášení nouzového stavu neměly téměř žádné ochranné pomůcky, postupem času se to zlepšovalo. Mám zprávy z mnoha soudů, kde se zapojil soudní personál, který šil roušky, tedy v prvním období si je soudy zajistily spíše svépomocí. Ministerstvo spravedlnosti se snažilo pomoci, ale pomůcky nebyly k dispozici. V tuto chvíli je stav již mnohem lepší, máme roušky i dezinfekci, ale ani nyní nemáme k dispozici dostatek respirátorů. Nemůžeme tedy často zajistit dostatečnou ochranu například přísedícím v trestních věcech, kteří jsou často vyššího věku a spadají do rizikových skupin. To komplikuje konání jednání, při nichž musí být přítomni.
Některé soudy v této době také více využívají videokonference. Může současná situace napomoci jejich většímu rozšíření?
Pevně doufám, že současná situace zdůrazní nutnost využívání moderních technologií, včetně zařízení pro videokonference. Soudy v tuto chvíli nemají dostatek technických zařízení, aby videokonference byly běžnou součástí řízení. Zařízení jsou k dispozici pouze v některých jednacích síních pro trestní soudce, takže je lze využívat jen pro omezené množství věcí. Každopádně je to velká výzva do budoucna.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později