Když senátoři v prosinci schválili zákon o distribuci očkování proti koronaviru, který vzápětí podepsal prezident, neobešlo se to bez debaty obdobné té z předchozího projednávání ve sněmovně. Část senátorů ze zdravotnického výboru se snažila do předpisu zakotvit klauzuli, že vakcína je dobrovolná a nesmí být nařízena podle zákona o ochraně veřejného zdraví ani jakkoli vynucována. A dále že nikdo nesmí být jakkoliv znevýhodněn, nebude-li proti koronaviru očkován. Nakonec však těsnou většinou prošla vládní verze bez takové záruky.
Při projednávání zákona ve zrychleném režimu zákonodárci opakovaně zmiňovali skutečnost, že se na ně obrací voliči, kteří mají ze znění zákona obavy. "Vnímám to jako jakousi úlitbu lidem, kteří jsou skutečně vyděšení, vystrašení a žádají garanci, že po nich nebude někdo očkování vyžadovat teď ani v budoucnu nebo že je nebude diskriminovat. Myslím, že je to výsledkem toho, že stát v této situaci selhal," vysvětloval senátor Ondřej Šimetka. S tím souhlasil také předseda Senátu Miloš Vystrčil, podle kterého je třeba zvýšit důvěryhodnost opatření proti pandemii.
Návrhu na změnu znění zákona naopak oponoval například senátor Jan Sobotka. "Mám pocit, že lidé, kteří se rozhodnou se neočkovat, diskriminují mě. Já chci žít v normální společnosti, abychom se vrátili do normálního stavu. Neočkování bude znamenat zpomalení tohoto trendu. Ti, kteří budou očkováni, můžou mít pocit, že jsou diskriminováni," uvedl mimo jiné.
Diskuse při schvalování v parlamentu ukazuje na nejasnosti, které ještě budou normu v roce 2021 pravděpodobně provázet. Vládní verze zákona podle kritiků nevylučuje, že se dobrovolnost očkování může v budoucnu změnit prostřednictvím zákona o ochraně veřejného zdraví. "Vláda, premiér a já jako ministr zdravotnictví od počátku jasně deklarujeme, že nehodláme zařadit tuto vakcínu jako povinnou. Stejně tak by ministerstvo změnou vyhlášky o očkování mohlo nařídit pravidelné očkování touto vakcínou, ale podle zákona o ochraně veřejného zdraví by tak muselo udělat na základě doporučení Světové zdravotnické organizace či Evropského střediska pro prevenci a kontrolu léčiv. Ani tyto organizace nic takového nedoporučují," prohlásil při projednávání ministr zdravotnictví Jan Blatný.
Očkovaní mohou mít výhody při cestování
Druhou již zmíněnou otázkou je možnost, že se očkovaní dočkají určitých úlev v době účinnosti vládních omezení. Resort zdravotnictví, který vede pro podporu vakcín informační kampaň, zatím o možných výhodách pro očkované mluví opatrně. "V tuto chvíli se na úrovni Evropské unie jedná o projektu cestovního covid pasu. Momentálně probíhá mezi státy diskuse a definuje se přesné fungování včetně oprávnění, které držitel tohoto pasu získá. Jakékoliv další výhody by v tuto chvíli bylo předčasné předjímat," uvedla mluvčí ministerstva Barbora Peterová.
Úpravu zákona, který řeší především distribuci vakcín a jejich proplácení zdravotními pojišťovnami, podporoval při schvalování také právník Ondřej Dostál, který se zdravotnictví dlouhodobě věnuje. Podle něj je zákon zbytečně komplikovaný, když distributora vakcín po Česku budou vybírat zdravotní pojišťovny a budou mu také za distribuci platit. Dostál se domnívá, že distribuci mohl provést přímo stát. Za problematické považuje také právě možné zvýhodnění očkovaných, které se má řídit pořadím stanoveným podle Strategie očkování proti koronaviru.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později