Na první pohled si jsou smlouva o IT dílo (SoDIT) a Engineering design science and methodology (EDSM), tedy nauka o konstruování strojů, vzdálené. Jaký vliv může mít nauka o konstruování strojů na vyjednávání smlouvy o dílo? Jak může přispět k úspěchu IT projektu? Domnívám se, že význam EDSM je pro oblast IT zásadní. EDSM je průlomovým řešením mnoha problémů, před kterými nejen právník, ale i celý IT tým nejen při vyjednávání SoDIT stojí. Jako ucelená teorie technických systémů − strojů chápaných jako systémy a zároveň jako metodika jejich navrhování − konstruování totiž EDSM poskytuje v IT projektech vysokou míru právní jistoty. Zejména v tak kritické oblasti, jakou je právně určitý popis předmětu smlouvy o IT dílo.
Proč uzavíráme smlouvy?
Jediným důvodem, proč uzavíráme smlouvy, je, že chceme uspokojit svoji určitou potřebu. Z žádného jiného důvodu se smlouvy neuzavírají. Objednatel neuzavírá SoDIT proto, že chce vlastnit nějaký software. Není sběratelem programů. Smlouvu objednatel uzavírá proto, protože se domnívá, že výstupy softwaru uspokojí jeho potřeby. Například potřebu finančnímu úřadu odevzdat řádně vyplněnou účetní závěrku. Software, který takovou účetní závěrku připraví, je "pouze" prostředkem, nástrojem, nikoli důvodem (účelem), proč objednatel SoDIT uzavírá. Zhotovitelovou hlavní povinností ze SoDIT tedy není zhotovit software, ale uspokojit objednatelovu potřebu.
Co to vlastně ten software je
§ 489 občanského zákoníku stanoví, že "věc v právním smyslu je vše, co je rozdílné od osoby a slouží potřebě lidí". Asi není třeba příliš rozvádět, že ani software, ani stroj nejsou osobou a že software i stroj slouží potřebě lidí, jsou tedy věcí v právním smyslu.
Zajímavější situace ale nastává, podíváme-li se na software pohledem technických norem. Konkrétně pohledem CSN-EN-ISO-9000/2016. Odst. 3.5.1. stanoví, že: "Systém: [je] soubor vzájemně souvisejících nebo působících prvků." Software i "běžný" stroj jsou bezesporu systémem vzájemně souvisejících a vzájemně působících prvků, jsou tedy systémy ve smyslu citované normy. Software i stroj jsou ale také systémy s výraznou inženýrskou přidanou hodnotou, které ulehčují člověku práci. Software tím, že zpracovává (transformuje) údaje (data), stroj tím, že zpracovává (transformuje) hmotu (materiál). Software i "běžný" stroj tzv. transformují operand. Co z toho vyplývá? Že software je nehmotný stroj. Stroj na zpracování dat. Ve smyslu EDSM je software technickým systémem (TS).
IT není něčím, co tu ještě nebylo
Ze skutečnosti, že software je nehmotný stroj − nehmotný technický systém na zpracování dat, vyplývá zásadní skutečnost. Na návrh (konstruování) a zhotovování (výrobu) softwaru můžeme použít stejné postupy jako na návrh (konstruování) a výrobu "běžného" hmotného stroje. I na návrh a zhotovení softwaru můžeme aplikovat EDSM. IT není něčím, co tu ještě nebylo. IT je jen nová forma technického systému, je výrobním odvětvím, které vyrábí virtuální stroje na zpracování dat.
Skutečnost, že software je nehmotným technickým systémem ve smyslu EDSM, má na oblast IT zásadní dopad. Umožňuje totiž naplnit nezbytnou potřebu a podmínku každé lidské činnosti − jasnou a srozumitelnou komunikaci. EDSM jakožto nauka popisující tradiční, několik staletí se rozvíjející obor lidské činnosti − strojírenství − nám na jedné straně poskytuje přesně popsané (definované) pojmy a na druhé straně výrazy, které tyto pojmy přesně označují. Každý výraz má svůj přesný význam. Například pojem struktury technického systému. Díky EDSM víme, že tento pojem zahrnuje: prázdnou strukturu (takzvaná černá skříňka), funkční strukturu, orgánovou strukturu a stavební strukturu. Pokud je zhotovitelovou povinností popsat funkční strukturu softwaru (aby objednatel věděl, jak software funguje), zhotovitel přesně ví, co má udělat − má popsat činnosti, které software vykonává. Na druhé straně objednatel přesně ví, jak má popis funkční struktury softwaru vypadat, takže objednatel dokáže bez obtíží posoudit, zda zhotovitel svou povinnost splnil a případně i jak kvalitně. Díky EDSM totiž objednatel ví, že v popisu funkční struktury softwaru nemá být popis prvků, které tyto činnosti vykonávají, ani se nemá popisovat, jak jsou tyto prvky v softwaru uspořádány. Na rozdíl od výrazu "architektura", který pro strukturu softwaru používá IT.
Výraz "architektura" IT používá bez dalšího rozlišení a jeho obsah není v oblasti IT pevně ukotvený. Každý mu rozumí trochu jinak. Pro někoho zahrnuje všechny tři struktury TS: funkční, orgánovou i stavební. Pro jiného ale třeba jen strukturu stavební. Pokud tedy zhotovitel použije výraz "architektura", existuje riziko, že tímto výrazem zhotovitel myslí něco jiného, než co si pod ním představuje objednatel. A to znamená, že si zhotovitel s objednatelem nerozumí.
EDSM tento zásadní komunikační problém odstraňuje. Pokud budeme v IT projektech používat pojmy a výrazy tak, jak je stanoví EDSM, budou si objednatel a zhotovitel podstatně lépe rozumět. Jasná a srozumitelná komunikace mezi smluvními stranami SoDIT tím zvyšuje jejich právní jistotu. Díky EDSM budou obě smluvní strany SoDIT nejen vědět, co kdo má v projektu udělat (doing right things), ale zejména objednatel, jako strana méně zkušená, bude vědět, jak má to, za co je odpovědný, udělat (doing things right).
EDSM vyrovnává objednatelovu nevýhodu
Tím, že EDSM zajišťuje jasnou a srozumitelnou komunikaci, odstraňuje objednatelovu nevýhodu, kterou v IT projektech obvykle vůči zhotoviteli má. EDSM odstraňuje objednatelův znalostní deficit.
Zhotovitel je v IT oblasti odborník. Objednatel nikoli. Ostatně proto se také objednatel rozhodl pověřit zhotovením softwaru zhotovitele, který má nad objednatelem znalostní převahu. V IT projektech je objednatel tou slabší stranou. EDSM objednateli pomáhá zhotovitelovu znalostní převahu eliminovat. Poskytuje mu pojmy, postupy a názvosloví, které umožňují zřetelně oddělit účel smlouvy a její předmět. Objednatel se může plně soustředit na dosažení účelu smlouvy, tedy uspokojení svých potřeb. Nehrozí tak nebezpečí, že objednatel bude "zatažen" do technické rozpravy, pro kterou nemá (a ani nemusí mít) odborné znalosti.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 60 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později