Když Ústavní soud před měsícem po třech a čtvrt roce přemítání zrušil podstatné části volebního zákona, byla oprávněně kritizována jeho pomalost. Nyní je čas zamyslet se i nad obsahem rozhodnutí. I ten si zaslouží kritiku. Ústavní soud totiž minul podstatu problému, kterou volební systém pro volby Poslanecké sněmovny měl. Jeho podoba totiž nebyla v žádném zásadním rozporu se zásadou proporcionality, jak se někdy tvrdívalo, ale byla ve flagrantním rozporu se zásadou rovnosti. A to jak v oblasti aktivního, tak i pasivního volebního práva. Jádro problému leží v tom, že volební kraje jsou nestejnoměrně velké a rozdíly mezi nimi jsou enormní. V celkovém výsledku se navzdory tomu výrazně projevují principy poměrného zastoupení. Ale je zcela zřejmé, že volič nebo kandidát v Karlovarském kraji, kde je obsazováno pět mandátů, má násobně menší šanci uplatnit svůj hlas či kandidaturu, než by měl například ve Středočeském kraji s jeho 26 mandáty. Tuto konstrukci volebních krajů Ústavní soud zachoval a namísto toho zrušil metodu přepočtu hlasů na mandáty. A tím střelil zcela vedle. Protože každému musí být zjevné, že neexistuje matematická formule, která by v pětimandátovém kraji za kandidatury více než 10 sněmovních stran zajistila stejné podmínky a šance jako v kraji s více než 20 mandáty.

Není možné žádné vyrovnání napříč republikou, které by neporušilo rovnost hlasů voličů. Protože mandátů je v malých krajích málo a bylo by možné je tam dodat pouze na úkor voličů a kandidátů z jiných krajů. Samozřejmě to, že Ústavní soud něco neprohlásil za protiústavní a nezrušil, neznamená, že to politici nemohou sami změnit. Ale na to je málo času a proti změně hraje regionální struktura některých politických stran vázaná na kraje. A také přirozený lidský konzervativismus. To se očekávaně projevuje už teď v tom, že většina stran v obou komorách parlamentu trvá na zachování 14 stávajících volebních krajů i se všemi problémy z toho plynoucími. To ovšem znamená, že důvody navrhovatelů z doby před více než třemi lety přetrvají a po volbách můžeme čekat zklamání a možná další napadení volebního zákona u Ústavního soudu.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 30 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zaujal vás článek? Pošlete odkaz svým přátelům!

Tento článek je zamčený. Na tomto místě můžete odemykat zamčené články přátelům, když si pořídíte předplatné.

Odkaz pro sdílení:
https://pravniradce.ekonom.cz/c1-66892440-tezko-resitelny-volebni-problem