Když Ústavní soud před měsícem po třech a čtvrt roce přemítání zrušil podstatné části volebního zákona, byla oprávněně kritizována jeho pomalost. Nyní je čas zamyslet se i nad obsahem rozhodnutí. I ten si zaslouží kritiku. Ústavní soud totiž minul podstatu problému, kterou volební systém pro volby Poslanecké sněmovny měl. Jeho podoba totiž nebyla v žádném zásadním rozporu se zásadou proporcionality, jak se někdy tvrdívalo, ale byla ve flagrantním rozporu se zásadou rovnosti. A to jak v oblasti aktivního, tak i pasivního volebního práva. Jádro problému leží v tom, že volební kraje jsou nestejnoměrně velké a rozdíly mezi nimi jsou enormní. V celkovém výsledku se navzdory tomu výrazně projevují principy poměrného zastoupení. Ale je zcela zřejmé, že volič nebo kandidát v Karlovarském kraji, kde je obsazováno pět mandátů, má násobně menší šanci uplatnit svůj hlas či kandidaturu, než by měl například ve Středočeském kraji s jeho 26 mandáty. Tuto konstrukci volebních krajů Ústavní soud zachoval a namísto toho zrušil metodu přepočtu hlasů na mandáty. A tím střelil zcela vedle. Protože každému musí být zjevné, že neexistuje matematická formule, která by v pětimandátovém kraji za kandidatury více než 10 sněmovních stran zajistila stejné podmínky a šance jako v kraji s více než 20 mandáty.

Není možné žádné vyrovnání napříč republikou, které by neporušilo rovnost hlasů voličů. Protože mandátů je v malých krajích málo a bylo by možné je tam dodat pouze na úkor voličů a kandidátů z jiných krajů. Samozřejmě to, že Ústavní soud něco neprohlásil za protiústavní a nezrušil, neznamená, že to politici nemohou sami změnit. Ale na to je málo času a proti změně hraje regionální struktura některých politických stran vázaná na kraje. A také přirozený lidský konzervativismus. To se očekávaně projevuje už teď v tom, že většina stran v obou komorách parlamentu trvá na zachování 14 stávajících volebních krajů i se všemi problémy z toho plynoucími. To ovšem znamená, že důvody navrhovatelů z doby před více než třemi lety přetrvají a po volbách můžeme čekat zklamání a možná další napadení volebního zákona u Ústavního soudu.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 30 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.