Zpráva o úmrtí nejbohatšího Čecha Petra Kellnera nečekaně zasáhla českou společnost. Kromě spekulací, jaký vliv bude mít jeho nenadálý skon na byznysové prostředí, přirozeně vyvstaly otázky, jak bude rozdělována jeho obsáhlá pozůstalost.
I samotné určování smrti a administrativa s tím spojená je v případě, že k úmrtí dojde za hranicemi, komplikovanější. „Smrt konstatuje na místě osoba, která je k tomu oprávněná podle právních předpisů platných v zemi úmrtí. Na základě těchto údajů je pak v zahraničí vystaven úmrtní list, který má povahu veřejné listiny, a z něho pak vychází zvláštní matrika při zápisu,“ vysvětluje Hana Malá z odboru komunikace Ministerstva vnitra ČR. V knize úmrtí i v úmrtním listu se pak vede pouze údaj o dni, měsíci a roce úmrtí, nikoli o hodině úmrtí. Datum úmrtí se zapisuje podle cizozemského úmrtního listu.
Jak se ale vůbec tuzemské úřady dozvídají o smrti českého občana za hranicemi? „Pokud dojde k úmrtí ve státě, který je signatářem Vídeňské úmluvy o konzulárních stycích, existuje vzájemná informační povinnost o úmrtích státních občanů na území druhého státu. Pokud však osoba zemřela na území státu, který není signatářem výše uvedené úmluvy, pak záleží na tom, zda má Česká republika s tímto státem bilaterální úmluvu o právní pomoci a zda je v ní otázka hlášení úmrtí řešena,“ uvádí Malá. K zápisu do zvláštní matriky ovšem podle jejích slov dochází nejčastěji na základě žádosti o zápis úmrtí podané někým z pozůstalých. Zahraniční a tuzemské matriky však mezi sebou komunikují. „Spolupráce samozřejmě existuje a její forma, respektive to, zda matriční úřady komunikují přímo, nebo prostřednictvím jiných orgánů, zejména ministerstva zahraničních věcí, závisí na tom, o jaký stát jde,“ doplňuje Hana Malá.
Zdlouhavý proces
Pokud dojde k úmrtí v České republice, matriční úřad provede zápis do knihy úmrtí na základě listu o prohlídce zemřelého, který musí vždy vystavit lékař. Úmrtní list pak vydává matriční úřad, v jehož obvodu osoba zemřela, byla nalezena, případně byla vyložena z dopravního prostředku. Pokud však jde o vydání úmrtního listu na základě soudního prohlášení za zemřelého (u pohřešovaných osob), vydává úmrtní list Úřad městské části Praha 1. Po zápisu úmrtí do knihy úmrtí a vystavení úmrtního listu zašle matriční úřad oznámení o úmrtí s druhopisem úmrtního listu okresnímu soudu příslušnému podle místa posledního trvalého pobytu zesnulého.
Zprocesování potřebných úkonů se v případě smrti v zahraničí může v některých případech velmi protáhnout. „Vyřizování je často delší, v některých případech i dost významně. Musí se počkat na vystavení cizozemského úmrtního listu, ke kterému dojde až po vyšetření podstatných okolností úmrtí, jakými jsou identita zemřelého, den a místo úmrtí. Doklad je také třeba nechat opatřit potřebnými vyššími ověřeními, tedy superlegalizační doložkou, případně apostilou, nestanoví-li unijní právo nebo mezinárodní smlouva jinak,“ říká Malá.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 60 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později