Rozplétání zřejmě největšího krachu od 90. let, úpadku česko-slovenské investiční skupiny Arca Investments, bude probíhat nejspíš v Česku. Vítězí tak varianta, která pro věřitele znamená šanci na výplatu větší části dlužných peněz. Na straně věřitelů se přitom šikuje několik skupin, které mají zájem významně promluvit do průběhu insolvenčního řízení.
O tom, kde se povede insolvenční řízení, soudy neměly jasno. Dvakrát Městský soud v Praze dospěl k závěru, že česká justice nemá mezinárodní příslušnost k projednání insolvenčního návrhu v tuzemsku, neboť i sám dlužník považuje za místo svých hlavních zájmů Slovensko, má tam sídlo a u tamního soudu se domohl ochrany před věřiteli. Napoprvé rozhodnutí padlo v ten samý den, co návrh městský soud obdržel. „Jde asi o historicky nejrychleji vydané rozhodnutí o návrhu dlužníka, který řeší pohledávky tisíců věřitelů v objemu miliard korun,“ glosoval pro server Seznam Zprávy postup Městského soudu v Praze advokát a insolvenční správce Michal Žižlavský. V prvním kole tento závěr přestál odvolací přezkum a zastavení řízení v tuzemsku potvrdil i pražský vrchní soud.
Na konci dubna však druhé rozhodnutí městského soudu zrušil s tím, že pro zastavení řízení není důvod v podobě nedostatku mezinárodní příslušnosti splněn. Vrchní soud v Praze předestřel, že nějaký typ insolvenčního řízení se společností Arca Investments se v Česku v každém případě povede. Buď české soudy dospějí k závěru, že jsou zde soustředěny hlavní zájmy dlužníka, a budou mezinárodně příslušné k vedení hlavního řízení, anebo se toto hlavní řízení odehraje na Slovensku a v Praze bude pokračovat takzvané místní řízení. Určit, o který typ půjde, musí soud nejpozději do rozhodnutí o úpadku. Naopak, zda nějaké řízení s firmou Arca Investments bude probíhat i na Slovensku, se v tuto chvíli s jistotou říct nedá.
Nový posun v kauze tak dává věřitelům naději, že se řízení povede podle českého práva, které je v oblasti insolvencí přece jen benevolentnější. Slovenské zákony totiž například nedovolují, aby firma v problémech prošla reorganizací v případě, pokud se držitelům nezajištěných pohledávek nevrátí alespoň polovina jejich hodnoty. Český insolvenční zákon takové omezení nemá.
Souboj miliardářů
Hraje se i o vliv na obsazení věřitelského výboru a postu insolvenčního správce. Proti sobě stojí zakladatel skupiny Pavol Krúpa spolu s finančníkem Peterem Krištofovičem, kteří usilují o konkurz realizovaný na Slovensku, a mnohem početnější skupina, kam patří současný šéf Arcy Rastislav Velič, někdejší partner pražské kanceláře White & Case Petr Kuhn, brněnský advokát Marek Indra coby hlavní investor fondu IFIS nebo šéf skupiny J&T Patrik Tkáč, kteří plédují za reorganizaci v tuzemsku. Jako insolvenčního správce pak prosazují Kuhnova kandidáta Leea Loudu, známého z velkých kauz typu OKD. Ten by měl společnost reorganizací provést.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 60 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později