Právní rádce postupně představuje uskupení kandidující na říjnovém sněmu do představenstva České advokátní komory (ČAK). Zástupcem Kandidátky 21 je současný místopředseda ČAK pro oblast legislativy Robert Němec, který je i členem Moderní advokacie. „Kandidátka 21 je seznam jednotlivých kandidátů do představenstva, jejichž kandidaturu navrhuje stávající představenstvo. Tento seznam je tradičně vytvářen na základě návrhů a doporučení jednotlivých členů představenstva tak, aby byli zastoupeni advokáti z různých regionů a různých způsobů výkonu advokacie. Vedle toho Moderní advokacie je neformální platforma, na jejíž bázi již více než deset let spolupracují české a mezinárodní advokátní kanceláře, jejichž advokátky a advokáti mají zájem podporovat činnost komory prostřednictvím zastoupení v jejích orgánech,“ objasňuje vztah obou uskupení Němec.
Na stránkách Moderní advokacie tvrdíte, že její program se shoduje s programem Kandidátky 21, který dále doplňuje a rozvádí. V čem se oba programy liší?
Společný program Kandidátky 21 je vyjádřením základních hodnot, ke kterým se hlásí všichni navržení kandidáti. Tyto společné hodnoty, jako je nezávislost stavovské samosprávy, právo na právní pomoc, advokátní mlčenlivost a ochrana advokátů proti nezákonné perzekuci, jsou základními hodnotami, na kterých byla komora vybudována a ke kterým se všichni hlásíme. Nad rámec toho mají však jednotliví kandidáti své další programové priority a preference, které vyjadřují svobodný názor každého kandidáta.
Kandidáti z platformy Moderní advokacie nad rámec tohoto společného programu reflektují určitá specifika výkonu advokacie v advokátních kancelářích a požadavky advokátů z českých a mezinárodních kanceláří. Naši advokáti se zajímají o to, aby komora byla moderní stavovskou organizací, která směřuje k digitalizaci, respektuje mezinárodní trendy.
Vystudoval Právnickou fakultu UK v Praze, kde později získal i titul doktora práv. Absolvoval mezinárodní program na College of Law of England and Wales a získal International Practice Diploma v oblasti korporačního práva, fúzí a akvizic, kapitálových trhů a úvěrování. Dále získal titul LL.M. z amerického a mezinárodního obchodního práva. Robert je advokátem a místopředsedou České advokátní komory. Dále je rozhodcem Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky a též rozhodcem Vídeňského mezinárodního rozhodčího centra (VIAC). Je také členem International Bar Association.
Na platformě Moderní advokacie spolupracují špičkové české a mezinárodní advokátní kanceláře, které se dlouhodobě umisťují na čelných místech národních a mezinárodních direktorářů. Členství v asociacích a práce pro regulované nadnárodní korporace s sebou přináší určitá specifika, jako jsou zvýšené požadavky na bezpečnost IT, důvěrnost, práci pro bono, ale také genderovou vyváženost, národnostní diverzitu a odpovědnost k životnímu prostředí. Na druhé straně tyto advokátní kanceláře disponují velkým množstvím odborníků na různé právní oblasti s mezinárodními zkušenostmi, jejich prostřednictvím podporují činnost komory v jednotlivých odborných sekcích, kde se odehrává velmi důležitá odborná činnost komory, například jde o připomínky k legislativním návrhům, příprava právních a výkladových stanovisek, kterou by komora obtížně zvládla bez této externí a dobrovolné pomoci.
V platformě Moderní advokacie je celkem 11 kandidátů. Všichni z nich jsou i na Kandidátce 21, tedy společné kandidátní listině schválené představenstvem ČAK. Znamená to, že Moderní advokacie společnou kandidátku podávat nebude?
Ano, všichni kandidáti Moderní advokacie jsou na společné kandidátce navržené představenstvem. Moderní advokacie žádnou další společnou kandidátku podávat nebude. Na sněmu ČAK nekandidují žádná uskupení, ale jednotliví kandidáti. Advokáti na sněmu vybírají z jednoho seznamu kandidátů, na kterém jsou bez jakékoliv priority v pořadí zařazeni všichni kandidáti bez ohledu na to, jestli jejich kandidaturu navrhlo představenstvo, jiné orgány komory nebo samotní advokáti.
Seznam je navrhován tak, aby byl dostatečný převis kandidátů. Tento postup je reflexí článku 3 volebního řádu, který schvaluje advokátní sněm, podle kterého může do orgánů komory kandidovat každý advokát, a to buď na návrh představenstva, nebo na návrh kteréhokoliv dalšího orgánu komory či osobně, nebo na návrh jiného advokáta či skupiny advokátů.
Kandidáti Moderní advokacie, jejichž nominace byla navržena představenstvem, jsou zařazeni na společné kandidátce, pracovně označené jako Kandidátka 21, protože obsahuje 21 kandidátů, sněm bude v roce 2021 a jsme ve 21. století. Je zde i celá řada kandidátů, kteří se činnosti platformy Moderní advokacie neúčastní.
Kandidátka 21 tvrdí, že „představenstvo realizovalo potřebu, aby byla kandidátka výrazně širší než v minulosti a aby zahrnovala jak zástupce malých, tak velkých kanceláří, a také aby mezi kandidáty byly zastoupeny všechny regiony České republiky“. Skutečně tomu tak je, když z 21 kandidátů je pouze sedm mimopražských?
Společná kandidátka nabízí kandidáty z různých regionů a různého způsobů výkonu advokacie, tedy jak advokáty, kteří vykonávají advokacii samostatně, tak advokáty zařazené do společných advokátních kanceláří. Všechny regiony na společné kandidátce možná nejsou mezi kandidáty zastoupeny, ale pokud vím, je tam více kandidátů z různých regionů, určitě jeden nebo více kandidátů z Ostravy, Olomouce, Brna, Hradce Králové a Tábora.
Na druhou stranu, představenstvo není voleno na principu regionálního zastoupení. Na plně regionálním principu funguje výbor regionálních představitelů, kteří působí v jednotlivých regionech a kteří jsou zmocněni představenstvem k zajištění některých činností komory v regionech. Tito představitelé jsou pravidelně v kontaktu s představenstvem, kterému předkládají své návrhy a doporučení. Jedním z našich cílů je do budoucna rozvíjet a posilovat činnost regionálních zástupců tak, aby se advokáti z regionů mohli účastnit činnosti advokátní komory.
Program Kandidátky 21 je velmi stručný, prezentován v 6 bodech na 6 řádcích bez bližšího upřesnění. Proč jste se rozhodli více nerozvést své budoucí záměry?
Jak jsem již uvedl, jedná se o deklaraci společných zásad a principů, ke kterým se všichni kandidáti hlásí. Zároveň se tím hlásí k určité kontinuitě činnosti představenstva. To neznamená, že bychom nechtěli činnost komory dále vylepšovat a rozvíjet, ale má jít spíše o evoluci než revoluci.
Všichni kandidáti na společné kandidátce již v současné době pracují na komoře buď v představenstvu, nebo v jiných orgánech a jsou dobře obeznámeni s činností komory. Osobní priority a cíle jednotlivých kandidátů jsou blíže rozvedeny v jejich vlastní prezentaci cílů a priorit.
Blíže k samotnému programu Kandidátky 21. Uvádíte, že budete i nadále usilovat o zachování advokátní stavovské samosprávy. Jak? Máte pocit, že nyní je stavovská samospráva ohrožena? Pokud ano, čím?
Stavovská samospráva vždy byla a je trnem v oku různých politických stran a státních orgánů. Advokáti často stojí na protistraně státu, ať již jde o obhajobu v trestních věcech, nebo zastupování klientů ve sporech proti státu. V dobách, kdy se daří demokracii, to není tak patrné, ale v dobách, kdy je demokracie ohrožena, vidíme tendence k zásahům do nezávislosti advokacie.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 60 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později