Spolu se začátkem letošního školního roku došlo ke značné proměně českého notářství. K 1. září nabyl účinnosti zákon číslo 300/2021 Sb., který přináší rozsáhlou novelizaci notářského řádu. Zákon především implementuje evropskou směrnici číslo 2019/1151, ze dne 20. června 2019, kterou se mění směrnice (EU) 2017/1132, pokud jde o využívání digitálních nástrojů a postupů v právu obchodních společností. Jaké jsou dosavadní praktické zkušenosti s touto novou úpravou?
Nenápadná revoluce
Dříve, než se pustíme do třaskavé oblasti elektronizace zakládání obchodních společností, je namístě čtenáře upozornit na významnou část dané novely, která je neprávem trochu opomíjena. Touto pomyslnou popelkou elektronizace notářství je snaha zavést opatření značně ztěžující jakékoli padělání a pozměňování veřejných listin sepisovaných notáři. Za tímto účelem vznikla evidence ověřených podpisů a sbírka dokumentů. Obě tyto elektronické evidence jsou vedeny Notářskou komorou České republiky a jejich princip je v zásadě stejný.
Do sbírky dokumentů jsou v elektronické podobě zakládány všechny notářské zápisy sepsané po 1. zářím 2021, a to jak ve strojově čitelné podobě, tak (v případě listinných notářských zápisů) naskenované s podpisy stran, notáře, i s otiskem úředního razítka. Do sbírky jsou dále zaznamenány údaje o datu sepsání notářského zápisu, jeho obsahu a také o jeho účastnících.
Systém pak díky napojení na základní registry provede podle předložených dokladů totožnosti ztotožnění účastníků v evidenci obyvatel, čímž dále napomáhá odhalování padělaných dokladů totožnosti a zvyšuje bezpečnost celé transakce.
Stejným způsobem pak funguje evidence ověřených podpisů, jen s tím rozdílem, že je do ní nahráván pouze slovní popis obsahu ověřované listiny, nikoli její celý sken.
Systém následně přidělí notářskému zápisu či ověřovací doložce unikátní sadu znaků a QR kód. Podle těchto identifikátorů si pak může každý adresát takové listiny on-line vyhledat příslušný záznam ve sbírce dokumentů/evidenci ověřených podpisů a prověřit tak, jestli je listina mu předkládaná pravá, nebo zda se jedná o padělek.
Krádeže společností a nemovitostí se tak snad brzy stanou zapomenutým nešvarem z dávné minulosti.
Notář přes webkameru
Nejzásadnější a v mediálním prostoru nejvíce rezonující inovací v rámci elektronizační novely je ale samozřejmě nová možnost sepisování vybraných notářských zápisů (a s tím související ověřování elektronických podpisů) na dálku, bez fyzické přítomnosti účastníka.
Během letních měsíců média o připravované změně intenzivně informovala a neméně intenzivně jsme se připravovali i my jako notáři. Notářská komora pro nás uspořádala sérii této problematice věnovaných školení. Celé léto jsme si v připraveném testovacím prostředí zkoušeli jednotlivé úkony tak, abychom byli úderem půlnoci z 31. srpna na 1. září připraveni, že klienti budou chtít zakládat společnosti a konat jejich valné hromady v elektronické podobě.
Pak konečně přišel ten velký den, my jsme se ve svých kancelářích připojili k centrálnímu informačnímu systému komory a napjatě čekali masový zájem o novou službu… Ale ten se nekonal.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později
Zaujal vás článek? Pošlete odkaz svým přátelům!
Tento článek je zamčený. Na tomto místě můžete odemykat zamčené články přátelům, když si pořídíte předplatné.