Ačkoliv přiznává, že volného času neměla na rozdávání, když ji oslovila iniciativa Komora 2.0 s kandidaturou do představenstva České advokátní komory (ČAK), Michala Plachká neváhala. „Nešlo říct ne, protože to bylo něco fascinujícího, u čeho jsem si nedovedla představit, že nebudu,“ říká nově zvolená místopředsedkyně. Chce, aby komora začala fungovat efektivně a pomáhala i začínajícím advokátům.

Z nových tváří, které nově kandidovaly do vrcholného vedení ČAK, jste jediná, která uspěla a dostala se až na post místopředsedkyně. Jaké jsou vaše ambice v této funkci, co chcete prosadit?

Moje zvolení na pozici místopředsedkyně hodně souvisí s tím, jak volby dopadly, co se týče regionálního rozložení sil. Protože v současném představenstvu jsem z 11 členů jediná mimopražská. To pro vnímání regionálních advokátů není ideální.

Čím si tento výsledek vysvětlujete?

Z velké míry to souvisí s tím, že sněm se mohl konat jen v Praze a jen prezenční formou. Tohle je něco, v čem ČAK v minulosti trochu zaspala. Měli jsme to řešit mnohem dřív i bez ohledu na covid. V téhle době pořádat akci, která má fakticky být pro 13 tisíc advokátů jen prezenčně, bez možnosti zastoupení, a na jednom místě v Praze a volbu umožnit jen v rozmezí tří hodin, je neudržitelný koncept.

JUDr. Michala Plachká, LL.M.

Po studiu práv na olomoucké fakultě přijala nabídku práce v advokátní kanceláři Justich Legal ve Vídni. V roce 2015 se stala samostatnou advokátkou. Před dvěma lety založila kancelář Pure Legal a je její vedoucí partnerkou. Do představenstva České advokátní komory kandidovala za platformu Komora 2.0 s tím, že chce tuto stavovskou organizaci více přiblížit advokátům a usnadnit jim zvládání výkonu profese. V následné volbě se stala jedinou novou tváří na postu místopředsedkyně představenstva.

Sněm přitom zároveň odmítl návrh platformy Otevřená advo­kacie, který by distanční volbu povolil.

Sněm nepřijal návrh usnesení s konkrétními změnami, ale zároveň pověřil představenstvo tím, aby usilovalo o to, aby na příštím sněmu bylo možné volit i jinak než prezenčně. Mandát ze strany advokátů je tedy jednoznačně ve smyslu: chceme změnu, chceme, aby to bylo jednodušší, chceme, aby to šlo i jinak.

Jak jinak by to mohlo jít? Jaký návrh byste podporovala vy?

Z mého pohledu musí dojít k tomu, že půjde volit na dálku. Kdyby se toho z jakéhokoliv důvodu nepovedlo dosáhnout, vnímám jako nepodkročitelné minimum to, aby šlo volit alespoň na více místech. Aby to nebyla jenom Praha, ale alespoň Brno a Ostrava, případně města podle regionálních zástupců ČAK, protože tam by zázemí pro volby mohlo být dostatečně zajistitelné.

Vážně je pro advokáty takové břemeno jednou za čtyři roky si udělat výlet do Prahy?

Opravdu není to samé vyšetřit si 10 minut a odjet odvolit v rámci Prahy a vážit cestu přes celou republiku. Nadto tímto způsobem nebereme hlas jen advokátům zdaleka, ale i těm, kteří jsou v daný den třeba nemocní, mají nařízená soudní jednání, jsou v zahraničí nebo řeší nějaké osobní problémy. Nemyslím si zároveň, že tím, že umožníme distanční hlasování, snížíme důležitost myšlenky, že se všichni máme osobně sejít. To chceme, to by mělo zůstat zachované. Ale když vezmeme v potaz, že ne každý přijet může, jestliže chceme, aby ČAK reprezentovala hlasy co nejvíce advokátů, tak jim ten hlas dát musíme.

To je jedna ambice − zajistit distanční hlasování, s čím dalším do představenstva vstupujete?

Vedle toho, že vnímám svou roli jako povinnost zajistit, aby i advokáti mimo Prahu byli férově slyšet, chci se snažit reprezentovat i další skupiny advokátů − jsou to mladší kolegové, kteří do advokacie vstoupili v posledních letech. Nás trápí úplně jiné problémy než kolegy, kteří advokacii vykonávají třeba 40 let. To souvisí i s tím, že se třeba názorově střetáváme v pohledu na to, jestli začínající advokáty máme podporovat. Jestli to mají mít lehčí, nebo naopak jim cestu umetat nebudeme, protože my sami jsme to měli těžké. Sama jsem si tím prošla relativně nedávno. Byla jsem koncipientka a začínala jako samostatná advokátka, zakládala jsem vlastní kancelář, přecházeli jsme na eseróčko, všechny tyto fáze mám v živé paměti. Spoustu věcí, které jsem řešila, jde řešit mnohem jednodušeji, koncepčněji, a já mám efektivitu práce ráda. Není to přitom tak složité tomu pomoci. Je to jen otázka přístupu ČAK.

Tedy konkrétně, co mladí advokáti potřebují, v čem jim může být ČAK nápomocna?

Jsou to ucelenější, transparentní informace, které by směřovaly k advokátům, protože často komunikují jinými prostředky, než jak to tradiční vedení ČAK vnímá. Jsou více na sociálních sítích, tak to prostě je. Čerpáme informace tam. To, že něco vyjde v Bulletinu advokacie, je fajn, ale z mého pohledu je potřeba advokátům přiblížit informace i jinými kanály a srozumitelným způsobem. Jeden příklad za všechny: měnily se nám podmínky pojištění a vyšlo to v Bulletinu. Když jsme to projednávali na představenstvu, došlo mi, že spousta lidí to pravděpodobně neví. Přitom to byl velmi dobrý počin komory, neboť vyjednané podmínky byly lepší, a zároveň jsme potřebovali, aby o tom advokáti opravdu věděli. Sdílela jsem shrnutí na sítích, a mělo to velký ohlas s tím, že to advokáti do té doby fakt často nevěděli. Není to přitom žádná extrémní práce navíc, jde jen o formu komunikace s advokáty. ČAK dělá dost věcí dobře, a co my mladší můžeme nabídnout, je, že víme, jakým způsobem přemýšlí mladí kolegové, víme, kde informace hledají a co potřebují. Rychlé, transparentní informace. Aby se s nimi komunikovalo, aby neměli pocit, že ČAK je od reality odtržená instituce, ke které nemají žádný přístup. Takže navázat komunikační linku s mladšími advokáty. A další skupina advokátů, jejichž zájmy mohu prosazovat, jsou ženy v advokacii. A mimo to advokáty, kteří mají malé děti, protože sama mám pětiletá dvojčata. Dovedu si představit problémy, které trápí ženy a rodiče s dětmi, sama je řeším dnes a denně. Ono to není o tom, že bychom to neuměli vyřešit, samozřejmě si každý poradíme. Ale pokud otázka zní, jak by ČAK mohla advokátům trošku pomoct, nepotřebujeme žádné extra výhody, potřebujeme ucelené transparentní informace a férový přístup, který sem tam v globálně nastavených pravidlech chybí.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.