Velkou právní událostí počátku letošního roku je novela pandemického zákona. Novelizace je nezbytná kvůli kvapem se blížícímu konci jeho účinnosti. Potřebujeme-li dále omezující opatření a pokud stále platí, že nouzový stav je nepřijatelným řešením, je nezbytné účinnost pandemického zákona prodloužit. Pro novelizaci dále hovoří otázka takzvaných mezer v zákoně. Už v době přípravy bylo zjevné, že je předpis šit horkou jehlou a nepokrývá všechny situace stejného druhu. Pravda, zaznívala také stanoviska, že se jedná o záměr a existují dobré důvody, proč některé aktivity pandemickým zákonem řešeny nejsou. Tedy „zacelení mezer“ je důvodem k novelizaci, který může podléhat větší diskusi.

Vláda jako navrhovatel přijala za své oba tyto důvody. Hovoří jak o nutnosti prodloužit účinnost zákona, tak i zacelit mezery. Stojí tedy na stanovisku, že stávající zákon nelze uplatnit na všechny situace, kde by uplatněn být měl. Pokud jde o prodloužení účinnosti, původně vláda počítala s koncem srpna 2023, ale změnila názor ve prospěch účinnosti předem neomezené. Po řadě veřejných protestů se vrátila k variantě časově omezené účinnosti.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.