Nová vláda ve svém předvolebním programu slibovala zrychlení a zefektivnění služeb státu vůči občanům. Od ledna stojí v čele ministerstva pro místní rozvoj pirátský lídr Ivan Bartoš, který současně zastává dříve neustavenou pozici místopředsedy vlády pro digitalizaci. Pokud se vládě podaří naplnit své sliby, Česko by možná zanedlouho mohlo opustit chvost Evropy a naplnit potřeby občana směrem ke státu způsoby hodnými 21. století.
Počátkem července začne být zřejmě lépe vidět na rozhodování nižších pater justice. Databáze soudních rozhodnutí nižších soudů povede k lepší veřejné kontrole. Místo nepředvídatelného rozsudku tak lidé získají možnost podívat se, jak soudce řešil obdobný případ, a jejich advokáti mohou na tomto základě například zvolit jinou strategii, která povede k úspěchu ve věci. „Zveřejňování rozsudků přispívá ke zvýšení jednotnosti rozhodovací praxe soudů, transparentnosti a předvídatelnosti soudního rozhodování,“ komentuje novinku Michal Pleskot z tiskového odboru ministerstva spravedlnosti. Automatické zpřístupňování judikátů by tak mohlo posílit právní jistotu, případně i snížit nedůvěru, kterou lidé k soudní moci občas chovají.
Další dlouho očekávanou novinkou bude zavedení elektronického spisu na soudech, který pomůže ke zrychlení a zefektivnění justice. V praxi by pak místo cestování na soud kvůli nahlížení do spisu − což v případě instance nacházející se na druhém konci republiky zabere celý den − mohla oprávněná osoba po ověření totožnosti během několika minut otevřít digitální spis a vyhledat potřebné dokumenty. Tuto službu by zcela jistě ocenili nejen advokáti, kteří by díky ní mohli ušetřit spoustu času, avšak zatím je vize tohoto projektu v nedohlednu.
V rámci předsednictví, které Česká republika v polovině roku přebírá od Francie, se ministerstvo spravedlnosti chce zaměřit také na digitalizaci přeshraniční justiční spolupráce, pro niž připravila půdu Evropská komise. Stěžejním pilířem pro spolupráci by měl být takzvaný systém e-Codex, který by se v budoucnu měl stát hlavním digitálním základem justiční spolupráce EU v občanských a trestních věcech. „Ministerstvo obecně digitalizaci podporuje, a dokonce ji považuje za nezbytnou, zejména v současné době. Zatím však stále přesně nevíme, jak bude balíček pojat, nicméně bychom preferovali, aby jednotlivé nástroje justiční spolupráce byly posuzovány samostatně, s ohledem na konkrétní smysl jejich digitalizace," konstatuje Pleskot.
Na dlouhodobě avizované projekty e-Sbírku a e-Legislativu pod záštitou ministerstva vnitra si naopak budeme muset ještě nějakou dobu počkat. Zatímco e-Sbírka měla zajišťovat bezplatný přístup k informacím o českém právu včetně všech časových znění právních předpisů či vazeb mezi předpisy, nejpodstatnějším přínosem e-Legislativy bude tvorba právního předpisu pomocí úpravy platných znění právních předpisů. „Legislativní práce by se tím měla zpřehlednit a v procesu vytváření právních předpisů bude kladen větší důraz na obsah než na formu,“ vysvětluje Hana Malá z ministerstva vnitra. Dokončení obou projektů je nicméně prozatím avizováno na podzim tohoto roku a v účinnost by měly vstoupit v lednu 2024.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 60 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později