Od korporací se stále častěji očekává, že budou zmírňovat současná globální systematická rizika, jako jsou klimatická změna, nerovnost nebo nespravedlnost. Pokud si ale někdo myslí, že jde o prosazování „progresivistických“ vizí, je od pravdy velmi daleko. Poptávka po příspěvku korporací k řešení globálních problémů má ve skutečnosti více zdrojů.

Prvním silným impulzem jsou nadnárodní iniciativy jako European Green Deal, které mají za cíl transformaci ekonomiky, aby byla dlouhodobě udržitelná. Druhý impulz vychází ze samotného byznysu, konkrétně od velkých portfolio manažerů. Ti se v důsledku růstu indexového investování stávají univerzálními vlastníky a řídí portfolia tak velká a diverzifikovaná, že zrcadlí celou ekonomiku. Diverzifikace portfolií chrání před specifickým rizikem, například úpadkem jednoho odvětví, ale významně je vystavuje rizikům systematickým. Univerzální vlastníci se proto obracejí na společnosti ze svých portfolií s požadavkem, aby sloužily sociálním nebo environmentálním cílům a zmírňovaly svůj negativní vliv na okolní prostředí, který by vedl k systematickým rizikům ohrožujícím jejich portfolia. Pro ilustraci lze uvést, že Larry Fink, šéf investiční společnosti BlackRock, prohlásil ve svém posledním dopise pro CEO společností z portfolia BlackRock, že se od těchto společností očekává „dekarbonizace globální ekonomiky“. Třetím impulzem je důraz společensky a environmentálně citlivé veřejnosti na to, aby korporace, investoři a regulátoři přijali větší společenskou odpovědnost především v oblasti environmentálních aspektů, které formují společenskou odpovědnost korporací.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.