Příliv ukrajinských uprchlíků do Česka pravděpodobně částečně změní situaci na tuzemském pracovním trhu. Kromě celé řady povolání sem však směřují i lidé s právnickým vzděláním, kteří by mohli v současné době pomáhat svým krajanům s jejich právními záležitostmi a najít tak na pracovním trhu své uplatnění. Čeká je ale několik legislativních překážek.

Česká advokátní komora (ČAK) prosazuje legislativní úpravu s požadavkem, aby ukrajinským advokátkám a advokátům, jimž se podařilo do Česka uprchnout, bylo dočasně umožněno poskytovat právní služby na území ČR ve stejném režimu jako advokátům z členských zemí EU. „Byli by tak schopní bez jakýchkoliv administrativních překážek pokračovat v poskytování právních služeb na našem území, čímž mimo jiné přispějí k zajištění dostupnosti právní pomoci pro uprchlíky z Ukrajiny,“ vysvětluje mluvčí komory Iva Chaloupková. Kromě toho se ČAK snaží i efektivně koordinovat poptávku a nabídku po bydlení či pracovních místech těch advokátek a advokátů, kterým se podařilo prchnout z Ukrajiny do ČR. Také Národní ukrajinská advokátní komora je ČAK nápomocna při ověřování identity přicházejících ukrajinských advokátů a advokátek, protože tamní, dříve veřejně dostupný, registr, musel být z důvodu bezpečnosti z jejich webu stažen.

I samotní ukrajinští advokáti se ČAK podle Chaloupkové hlásí. Řada z nich by ráda v českých advokátních kancelářích pracovala na jakýchkoliv, v současné době tedy i neadvokátních pozicích. „Komora vyzvala advokátní kanceláře, aby se případně přihlásily se svou nabídkou pracovních míst s tím, že je budeme s ukrajinskými kolegy aktivně propojovat. Už se nám to v několika případech úspěšně podařilo a na dalších se pracuje,“ popisuje Chaloupková.

Legislativní překážky

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Jste předplatitel tištěného titulu? Proveďte aktivaci.