Advokátní úschovy byly dlouhou dobu považovány za bezpečný způsob ochrany práva smluvních stran například při prodeji nemovitostí nebo vypořádání rozvodových řízení. Případ zkrachovalé banky Sberbank však poukázal na legislativní nedostatky tohoto systému, které mohou vést až k nalomení důvěry veřejnosti v tento způsob zajištění hodnotnějších transakcí. Ukazuje se totiž, že tyto vklady vázané na zvláštních úschovních účtech v bankách nemají žádné privilegované postavení a při problémech peněžního ústavu podléhají stejnému režimu pojištění vkladů jako ostatní účty.
Úschovy zajišťují, že celá transakce proběhne hladce. V případě prodeje nemovitostí že po podpisu kupní smlouvy dojde k úhradě kupní ceny a její následné výplatě prodávajícímu po provedeném vkladu vlastnického práva do katastru nemovitostí. „Při čerpání hypotečního úvěru je úhrada kupní ceny prostřednictvím úschovy dokonce podmínkou bank k poskytnutí úvěru,“ upozorňuje advokátka Iva Sládková na jednu z nejčastějších situací, kdy smluvní strany ani jinou variantu než úschovu na výběr nemají. Vybírat si ale mohou, u koho peníze složí. Tyto služby poskytují banky, notáři a advokáti. „Využití úschovy prostřednictvím advokátů je pro klienty finančně výhodnější než prostřednictvím notářů, neboť tržní prostředí se do ceny služby pozitivně promítlo,“ dodává Sládková.
Obě strany po splnění předpokladů dostanou to, na čem se ve smlouvě dohodly. Tato rovnice ale přestává platit v momentě, kdy banka, u které má advokát nebo notář vedený úschovní účet, zkrachuje. Prodávající se rázem ocitá bez domu i bez peněz, a navíc nemá vzniklou škodu po kom vymáhat.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 80 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později