Válečná agrese ze strany Ruska, která pokračuje druhým měsícem na ukrajinském území, šokovala svět, ale zároveň vyvolala nebývalou vlnu solidarity. Miliony Ukrajinců hledají azyl v sousedních zemích a již téměř tři sta tisíc jich uprchlo i do České republiky. Snaží se zde najít bydlení, přihlásit své děti do škol a školek, zkrátka zařídit všechny potřebné dokumenty, aby zde mohli alespoň nějakou dobu žít normální život. Pomáhá jim řada dobrovolníků a neziskových organizací, kteří se jim snaží ulehčit nelehké okolnosti jejich příjezdu. Výjimkou není ani Česká advokátní komora (ČAK), která sestavila seznam advokátů nabízejících pro bono služby a angažuje se i v dalších aktivitách na pomoc Ukrajině.
ČAK je od počátku vypuknutí války v kontaktu s Národní advokátní ukrajinskou komorou (NAAU), konkrétně s jejím viceprezidentem Valentynem Gvozdiym, s nímž se snaží koordinovat pomoc tam, kde je to třeba. „Situace v Národní advokátní ukrajinské komoře není ideální, ale instituce funguje alespoň přes e‑maily, telefony, sociální sítě,“ vysvětluje mluvčí ČAK Iva Chaloupková. Komora založila také transparentní účet, jehož hlavním smyslem je pomáhat válkou postiženým ukrajinským advokátům a uprchlíkům. Z něho byly již vyplaceny dva miliony korun na podporu postižených ukrajinských advokátů a jejich rodin. „Současná komunikace s NAAU je sice omezena na e‑mailovou korespondenci, ale vše se podařilo a už máme odezvu, že zmíněné peníze na účet dorazily. V polovině března poskytla správní rada NAAU finanční pomoc prvním 33 advokátům a jejich rodinám právě z finančních prostředků darovaných ČAK. Většina peněz byla na potřeby advokátů, kteří ztratili bydlení, nebo na léčbu v důsledku zranění,“ popisuje Chaloupková.
Další iniciativou je také „dovzdělání“ českých advokátů, kteří chtějí ukrajinským uprchlíkům pomáhat a potřebují se zorientovat ve specifických právních oblastech, aby jejich pomoc byla účinná a efektivní, protože dosud se třeba věnovali jiným právním oborům. „V rekordním čase se komoře podařilo zajistit už tři online semináře pro dobrovolníky s tématy pobytového režimu osob prchajících před válkou na Ukrajině, jejich zaměstnávání a pracovněprávních vztahů a také rad, jak jednat s klienty s válečným traumatem,“ vypočítává Chaloupková. Poslední seminář za přispění přednášejících z ministerstva práce a sociálních věcí se například zabýval problematikou zaměstnávání uprchlíků a nároků na humanitární dávky a příspěvky. ČAK v organizaci seminářů hodlá nadále pokračovat.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později