Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

kdo jen mohl tušit, že když prezident Miloš Zeman mluvil v minulosti o tom, že ctí presumpci neviny, a proto ponechává své nejbližší spolupracovníky ve funkci až do pravomocného odsuzujícího rozsudku, myslel to tak, že má připravenu milost, jakmile se takový rozsudek objeví na obzoru. A nemíní čekat ani na jeho písemné vyhotovení, protože, jak víme, potvrzující verdikty trestního odvolacího senátu jsou pravomocné již okamžikem vyhlášení. S roztrpčením přijala nejen odborná veřejnost zprávu o kvapně udělené milosti šéfovi Lánské obory Miloši Balákovi. Pravda ale je, že dál od našich hranic se dějí mnohem horší křivdy, které si zaslouží pozornost.

Zločiny války v hledáčku mezinárodních vyšetřovatelů

Přímo na Ukrajině již týdny působí vyšetřovatelé z Haagu, jejichž úkolem je zajistit důkazy pro následné stíhání zločinů proti mezinárodnímu právu. Co lze potrestat a za jakých podmínek, osvětlíme v rozhovoru s expertem na Římský statut Milanem Lipovským. Válka na Ukrajině také předcházela pádu ruské banky Sberbank. Na pět desítek advokátů v ní mělo uloženy advokátní úschovy svých klientů, někteří dokonce v řádu vyšších desítek milionů korun. Podle ministra financí to nebyl dobrý nápad. Ohrozí tato kauza důvěru veřejnosti v systém úschov?

Opatrovnictví jako horký brambor mezi úřady

Opatrovnická řízení mezi advokáty zrovna dvakrát netrhají žebříčky oblíbenosti. Jako nutné zlo je berou i některé obce, pokud je soud za opatrovníky povolá. Mohou se bránit poukazem na to, že nemají dostatek personálu k ochraně práv svých opatrovanců? Rozebereme na úvod expertní části. Ve Správním zápisníku se potom Kateřina Staňková a Anežka Selingerová detailně podívají na zásadu zákazu reformatio in peius v rámci správního trestání. Snad na úvod neprozradím příliš, když naznačím, že ochrana odvolatelů v řízení o přestupcích je v tomto směru mnohem iluzornější než u řízení trestního.

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, dubnové číslo Právního rádce je nabité i dalšími zajímavými tématy. Budu rád, pokud si najdete čas je pořádně pročíst. Přeji vám pokud možno klidný start jara a u květnového vydání se opět těším na shledanou.

Související