Rekodifikace dvou stěžejních procesních předpisů – občanského soudního řádu i trestního řádu – by uvítali jak zástupci právnických profesí, tak veřejnost. V jakém stavu se dnes práce na těchto zákonech nachází a je třeba připravit zcela nový zákon nebo je výhodnější jít cestou novelizace stávajícího předpisu?

Podle místopředsedy Nejvyššího soudu Petra Šuka, který je předsedou rekodifikační komise k občanskému řádu soudnímu, jde v otázce, zda zvolit spíše rekodifikaci, nebo novelizaci, především o právně‑politické rozhodnutí. „Dříve, než je stát učiní, by ale měl vědět, proč měnit, jak měnit, co změna přinese a jaké bude mít náklady. Jinými slovy, je nutná analýza stávajícího stavu, v úvahu přicházejících možností jeho změny a analýza dopadů. Z tohoto pohledu jsme, jde‑li o případnou rekodifikaci procesního práva, stále na začátku procesu,“ říká Šuk.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.