Na začátku uplynulého měsíce proběhla řadou médií informace, že se Ústavní soud v jednom ze svých nejnovějších nálezů1 💬 vyslovil k otázkám forem péče o nezletilé děti. To by jistě nebylo nic neobvyklého, protože judikaturu týkající se (zejména střídavé) péče o děti ústavní soudci rozvíjejí již dlouhou dobu. Poněkud překvapivé jsou ale závěry, které z tohoto rozhodnutí lze dle některých názorových proudů vyvodit – totiž že Ústavní soud deklaroval, že při rozhodování péče o děti má mít vždy přednost střídavá péče.
Střídavá péče nemá mít vždy přednost

Péči o dítě po odluce rodičů v rovině podústavního práva upravuje občanský zákoník prostřednictvím čtyř možných forem. Výlučné péče jednoho z rodičů, střídavé péče, společné péče a eventuálně i péče osoby odlišné od rodičů.
autor: Shutterstock
-
Marie Koričanská, advokátka, BKS advokáti
7. 6. 2022 00:00
/ 11 minut čtení
Nedávný nález Ústavního soudu nemění zavedenou praxi. Soudy jen musí kvalitně zdůvodnit, proč zvolily rozšířený styk s druhým z rodičů namísto střídavé péče.
Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká
90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.
reklama

Právní rádce je odborným titulem v segmentu právní problematiky pro střední a vyšší management firem a zástupce právnických povolání. Jeho primárním zaměřením je poskytovat informace ze všech oborů práva, které souvisí s podnikáním a řízením firmy. Důraz je kladen zejména na obchodní, finanční a pracovní právo. Je platformou pro komunikaci advokátů, firemních právníků a dalších zástupců právních profesí.
reklama
Ještě si přečtěte
reklama