Nápad ministerstva školství, aby byl vyučován pouze jediný povinný jazyk, totiž angličtina, mě vede k zamyšlení nad významem cizích jazyků pro právo, zvláště pro právo evropské. V dobách mé povinné školní docházky byl také jen jeden povinný cizí jazyk – ruština. Když jsem se učil jiné řeči, leckdo se divil, k čemu je to dobré. Asi stejně jako dnešní navrhovatelé z ministerstva školství.

Angličtina je určitě dnes nejdůležitější komunikační jazyk. Zaujímá druhé místo počtem těch, kdo ho ovládají, anebo si to alespoň myslí. Na prvním místě je čínština. Angličtinu se lze poměrně rychle naučit, protože není třeba se v začátcích prokousávat tolika mluvnickými pravidly jako třeba ve francouzštině nebo v němčině. Až v dalších fázích nastupuje složitá idiomatika, která z cizích komunikátorů činí skutečné mluvčí. Anglicky komunikují mezinárodní právní kanceláře a v angličtině obíhá drtivá většina mezinárodních spisů. Výhody angličtiny nelze zpochybnit, ale nelze ani zpochybnit přínos znalosti dalších „velkých“ jazyků.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.