Zákonodárci mají v poslední době spadeno na nemovitostní trh. Nová regulace míří na skupinové investování, takzvaný crowdfunding – jeho v Česku populární realitní formu nevyjímaje. Konečné podoby se letos dočkala také novela nového stavebního zákona a jasný je tak přinejmenším rámec, podle nějž se budou od příštího roku v Česku povolovat stavby. K tomu legislativci ještě horečně dodělávají napjatě očekávané prováděcí předpisy k této zásadní normě a ministerstvo pro místní rozvoj řeší s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže zpackané výběrové řízení na dodavatele Portálu stavebníka, který má digitalizovat a zejména usnadnit komunikaci stavebníků s úřady. To prvé by mělo spatřit světlo světa ještě letos, u Portálu stavebníka nezbývá než doufat, že se problémy se zadáním veřejné zakázky podaří rychle rozmotat a funkčního portálu se Česko dočká snad v druhé polovině příštího roku.
Ani tyto potíže ale nekazí zákonodárcům chuť dál hýbat realitním trhem. V rámci takzvaného konsolidačního balíčku se pustili do úprav výpočtu daně z nemovitosti. Cenový impulz pro realitní trh pak má dát snížení sazby DPH na byty. A než jsme stihli dopsat aktuální vydání Právního rádce, představila ministerstva pro místní rozvoj a spravedlnosti novou právní úpravu, jejímž prostřednictvím chtějí zatraktivnit nájemní bydlení, a snížit tak apetit Čechů pořizovat si i na evropské poměry velmi drahé vlastní bydlení.
Na realitním trhu je tedy pod vlivem nové regulace dusno a nejspíš bude ještě přituhovat. Není také tak úplně jisté, že všechny plány a vize legislativců míří správným směrem. Aktuální vydání Právního rádce nabízí alespoň základní přehled novinek obepínajících nemovitostní trh. Snad vám bude dobrým ukazatelem a rádcem na cestě legislativní smrští i při hledání lukrativních investičních příležitostí.
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, inspirativní čtení vám přeje Alžběta Vejvodová manažerka Právního rádce, zástupkyně šéfredaktora týdeníku Ekonom.