Právní dokumenty nejen v Česku, ale i jinde ve světě jsou notoricky známé tím, že není úplně snadné jim porozumět, a to i pro vyškolené právníky. Nová studie kognitivních vědců z Massachusettského technologického institutu (MIT) tvrdí, že našla důvod, proč jsou tyto texty tak neproniknutelné. Spletitý jazyk právnických textů prý slouží specifickému účelu: vyvolat pocit autority.

Jak vědci zjistili, klíčovým rysem právních dokumentů je časté po­užívání dlouhých definic vložených doprostřed vět. Tato struktura, která je v běžném jazyce vzácná, výrazně zvyšuje obtížnost porozumění. Aby výzkumníci ověřili své hypotézy o původu právnického jazyka, požádali přibližně 200 neprávníků, aby napsali zákony zakazující různé trestné činy a zároveň vytvořili příběhy o těchto trestných činech.

Výsledky byly zarážející. Při psaní zákonů účastníci instinktivně a zcela důsledně používali složitý jazyk s dlouhými vloženými větami, zatímco při psaní příběhů o stejných tématech dokázali psát mnohem srozumitelněji. Tato zjištění zpochybňují představu, že právní dokumenty se stávají složitými v procesu postupného upravování a doplňování. Naopak podporují to, co výzkumníci nazývají „hypotézou kouzelného zaklínadla“ – představu, že právní jazyk záměrně přijímá osobitý styl, aby se odlišil a vyjádřil autoritu.

„Zdá se, že lidé chápou, že existuje implicitní pravidlo, že takto by měly zákony znít, a tak je také píší,“ okomentoval to hlavní autor studie Edward Gibson, profesor kognitivních věd na MIT. Vzhledem k tomu, že se společnost potýká se stále složitějším právním a regulačním rámcem, měli bychom se rychle naučit tohle nepsané pravidlo ignorovat. Potřeba jasného a srozumitelného právního jazyka nebyla nikdy větší než nyní.

Související

Zaujal vás článek? Pošlete odkaz svým přátelům!

Tento článek je odemčený. Na tomto místě můžete odemykat zamčené články přátelům, když si pořídíte předplatné.

Odkaz pro sdílení:
https://pravniradce.ekonom.cz/c1-67463740-pravnici-piste-prosim-srozumitelne