U zákona o mezinárodním právu soukromém je to patrně logické. „Jde o spíše technickou normu, která nebývá v některých právních řádech ani obsažena v samostatném zákoně, ale bývá i součástí občanského zákoníku. V České republice jsme přistoupili k tradičnímu řešení a jde tak o samostatný zákon. Potřeba nového zákona je odůvodněna ani ne tak nefunkčností stávajícího zákona, ale spíše posuny v občanskoprávní terminologii ve vazbě na nový občanský zákoník a posuny v evropském právu, zejména pokud jde o přímo aplikovatelná nařízení,“ řekl Právnímu rádci k tomuto zákonu náměstek ministra spravedlnosti a místopředseda Legislativní rady vlády ČR František Korbel.

„Proto se také mění název zákona. Nejde již o zákon o mezinárodním právu soukromém a procesním, ale pouze o zákon o mezinárodním právu soukromém. Procesní část se totiž částečně integruje do kolizních ustanovení a celkově se snižuje její význam v důsledku unifikace evropské přímo použitelné úpravy,“ dodává k zákonu Korbel.

Rozhovor s Františkem Korbelem, ve kterém se mimo jiné dočtete i více podrobností o zákonu o obchodních společnostech a družstvech, najdete v únorovém čísle Právního rádce, vycházejícím 23. 2. 2012.

Související