„V dohledné době se zřejmě nepodaří vytvořit jednotný evropský občanský zákoník. Vytvoří se ale velká část unifikovaného mezinárodního práva soukromého, tzv. evropského mezinárodního práva soukromého, vývoj už jde tím směrem,“ popsal Právnímu rádci Brodec, který pokračuje: „V současnosti už existují například nařízení Řím I nebo Řím II, které se týkají závazkového práva deliktního a smluvního. Je to ta oblast evropského práva, které se stojí za to věnovat a která umožní studentům, kteří umějí cizí jazyky, být jakýmisi „mezinárodními právníky“. Právě tyto normy jsou již v zahraničí hodně aplikovány a je na ně kladen větší důraz než u nás, proto se tomu studenti hodně věnují.“

Na otázku směřující k zájmu českých studentů o mezinárodní právo soukromé pak říká : „Mezinárodní právo soukromé a v dnešní době již evropské mezinárodní právo soukromé patří na právnických fakultách k těm těžším předmětům, a to především proto, že se jedná o průřezový právní obor. Vyžaduje znalost práva vnitrostátního, komunitárního, mezinárodního a konkrétního právního oboru, na který je odkazováno normou, to znamená práva občanského, obchodního nebo třeba pracovního. To je samozřejmě pro studenta náročné, mít tu průřezovou schopnost chápání mezinárodního práva soukromého. Na druhou stranu studenti, kteří vyjíždějí do zahraničí, pochopí na tamních fakultách a v zahraničním právním životě, že mezinárodní právo soukromé a potažmo evropské mezinárodní právo soukromé jsou obory budoucnosti. Proto tyto studenti mají eminentní zájem o studium těchto oborů v České republice a jsou i hlavními aspiranty na psaní diplomových prací v tomto oboru . Většinou platí, že když si někdo vybere téma diplomové práce z tohoto oboru, tak je to hodně kvalitní student. Ty práce bývají hodně kvalitní.“

Podle Brodce mají třeba právě na jeho akademickém působišti silné zázemí: „Domnívám se, že pražská právnická fakulta má silné zázemí v oboru mezinárodního práva soukromého a učí na ní velké osobnosti tohoto oboru, například paní profesorka Pauknerová, pan profesor Kučera nebo pan profesor Růžička."

Další postřehy k mezinárodnímu nebo evropskému právu, stejně jako k cizím právním řádům, najdete v únorovém Právním rádci, který vychází 23. 2. 2012.

Související