Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
ačkoliv to podle venkovních teplot zrovna nevypadá, skončilo léto. To takzvané milostivé, které mělo pomoci dlužníkům, vyčistilo účetnictví veřejnoprávních věřitelů a naopak na příjmové stránce nepotěšilo exekutorské kanceláře. A jak to vypadá, na podzim si milostivé léto v obměněné podobě zopakujeme ještě jednou.
Advokáti postrádají spisy přístupné online
V digitalizaci státní správy bohužel nepatříme k evropským premiantům a je to vidět. Citelně tu chybí nástroje, jak šetřit čas a řešit více úkolů na dálku. Říká-li se, co právník, to jiný názor, v případě naší ankety to neplatí. Všichni oslovení advokáti se shodli na tom, že jim nejvíce chybí elektronický spis a možnost do něj vzdáleně nahlížet. V tématu únorového čísla rozebíráme, kde dále má stát rezervy a co je možné pro jejich odstranění udělat.
Svěřenské fondy nahradí bitcoiny
Uzavíráme také seriál o svěřenských fondech a už teď mohu prozradit, že od příštího čísla se nějaký čas budeme věnovat právní regulaci digitálních služeb. Ve Správním zápisníku také nabízíme přehled judikatury Rozšířeného senátu Nejvyššího správního soudu. Je jen trochu škoda, že ten za poslední půlrok stihl zodpovědět předložené otázky jen u tří věcí, zatímco dalších patnáct zůstává nevyřízených.
Ekonom v právu
Mám radost, že na našich stránkách mohu po čase znovu přivítat mou předchůdkyni Alžbětu Vejvodovou, která se ujala závěrečného slova v nové rubrice Ekonom v právu. Vedle toho představila zákony přijaté v loňském roce, které usilují o přízeň veřejnosti v anketě Zákon roku. S Alžbětou jsme oba v nominační radě této ankety a věřím, že se nám společně povedlo vybrat kvalitní kandidáty na tento titul.
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, jsem přesvědčen o tom, že únorový Právní rádce je nabitý zajímavými tématy. A další už teď chystáme pro příští vydání. Děkuji, že nám zachováváte přízeň, a těším se u březnového čísla opět na shledanou.