V Kanceláři veřejného ochránce práv se v souvislosti s novelou zákona o pohřebnictví,1 která nabyla účinnosti dne 1. 9. 2017, objevily podněty upozorňující na možná úskalí a problémy vyvolané novou právní úpravou. Na některé z nich bych chtěl poukázat.

Právo volby pohřbu

Základní právní úpravu nakládání s lidským tělem pro případ smrti obsahuje občanský zákoník,2 který oproti předchozí právní úpravě zcela zásadním způsobem upravil postmortální ochranu lidského těla a do právního řádu zakotvil klíčové právo každého člověka rozhodnout o způsobu pohřbení. Podle § 113 odst. 1 občanského zákoníku má člověk právo rozhodnout, jak bude po jeho smrti naloženo s jeho tělem.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.